Strona główna

Data publikacji:

2017-01-31

Odsłon:

240

Nr informacji:

13956

Informacja o etapie okręgowym Olimpiady StatystycznejW dniu 13 stycznia 2017 r. na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, odbył się finał etapu okręgowego olimpiady statystycznej dla uczniów małopolskich szkół średnich zorganizowany przez Urząd Statystyczny w Krakowie. W olimpiadzie wzięło udział 31 uczniów z 13 szkół średnich z województwa małopolskiego. Oprócz krakowskich liceów, w szranki stanęły szkoły średnie między innymi z Zakopanego, Nowego Sącza, Tarnowa, Jabłonki, Niepołomic, Olkusza, Bochni, czy Suchej Beskidzkiej. Zmagania były podzielone na dwa etapy. W pierwszej wszyscy uczestnicy odpowiadali na pytania pisemnie, druga część miała charakter ustny.
Po powitaniu uczestników przez panią Dyrektor Agnieszkę Chochorowską nastąpiła część pisemna olimpiady, w której uczniowie musieli odpowiadać na pytania w formie testowej. Po 45 minutowych zmaganiach, komisja rozpoczęła sprawdzenia prac, aby móc ogłosić wyniki pierwszej części zawodów wraz z informacją kto z uczestników przechodzi do drugiego etapu olimpiady. Z relacji olimpijczyków po zakończonympierwszym etapie zmagań wynikało, że pytania, choć nie zaskoczyły formą, sprawiły im nieco trudności.
Pomiędzy dwoma częściami zawodów, uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami, mieli okazję zwiedzić kampus Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, poznać jego historię, a także spotkać się ze studentami, którzy opowiedzieli o korzyściach ze studiowania na UEK. Odpowiadali również na pytania uczniów, którzy z zainteresowaniem słuchali studenckich opinii. Uczniowie otrzymali również gadżety promocyjne UEK.
Do części ustnej zakwalifikowanych zostało 12 uczniów, którzy po uprzednim przygotowaniu się do odpowiedzi, mieli 10 minut na przekonanie komisji do swojej wiedzy oraz umiejętności w obszarze statystyki. Uczestnicy losowali problemowe pytanie, a następnie w ciągu 20 minut mogli przygotować się do odpowiedzi z wykorzystaniem przygotowanych przez Urząd Statystyczny w Krakowie komputerów z programem MS Excel. Dwie komisje złożone z pracowników Urzędu Statystycznego w Krakowie pracowały przez kilka godzin, aby w końcu wyłonić laureatów etapu okręgowego olimpiady, którymi zostali: miejsce pierwsze - Mateusz Frejlich (I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu), miejsce drugie - Michał Mglej (Technikum w Zespole Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej), natomiast na trzecim miejscu zawody okręgowe ukończył Piotr Garbień (I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach).Z pewnością laureat, a być może cała najlepsza trójka uczestników olimpiady w Krakowie (w zależności od wyników zawodów tego poziomu w pozostałych regionach) będzie reprezentować Małopolskę w finale olimpiady statystycznej na poziomie ogólnopolskim, która odbędzie się w marcu 2017 roku w Warszawie. Z wypowiedzi laureatów po zakończonym wydarzeniuwynikało, że olimpiada była ciekawym doświadczeniem i szansą na rozwój swoich zainteresowań. Laureaci są osobami, które od dawna rozwijają swoje zainteresowania w zakresie nauk ścisłych i można mieć nadzieję, że nie zmarnują swojego niewątpliwego talentu.
Warto również wspomnieć, że część ustna olimpiady dostarczyła wielu emocji komisjom, które żywo dyskutowały na temat odpowiedzi olimpijczyków. Każdy z trzech członków komisji mógł przyznać maksymalnie 10 punktów za odpowiedź poszczególnych zawodników. Wrażenie, jakie po sobie pozostawili olimpijczycy było decydujące przy tworzeniu listy laureatów olimpiady, którymi zostały osoby z największą liczbą punktów po etapie pierwszym i drugim. Po sprawdzeniu wyników, zostało dokonane oficjalne ogłoszenie wyników, zwycięzcy i pozostali uczestnicy mogli liczyć na nagrody i dyplomy wręczone przez pracowników Urzędu Statystycznego w Krakowie.
Podobne zmagania licealnych olimpijczyków odbywają się w pozostałych regionach w Polsce i jeżeli poziom zawodów był podobny do tych w Małopolsce możemy być spokojni, że finał olimpiady w Warszawie będzie mieć nie tylko godną oprawę, ale również wysoki poziom merytoryczny. Już dziś trzymamy kciuki za reprezentantów województwa Małopolskiego.